Märta Måås-Fjetterström,"Tornet", matta
Klubbat för:
185000 SEK
Utropspris
180 000-200 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Tornet", matta, , Märta Måås-Fjetterström AB, flossa, komponerad 1931, tillverkad efter 1942, stiliserad polykrom dekor av växter och torn, signerad AB MMF, 320 x 220 cm, ersatta fransar, smärre slitage, ställvis lite hårdare
HISTORIK
Carl Malmsten fick 1931 uppdraget att inreda det nya storslagna hotellet Waldorf Astoria i New York. Märta Måås-Fjetterström bidrog till inredningen med denna matta och inspirerades av New Yorks gatubild och i kompositionen kan man bl a se en skyskrapa.
150
2021-05-25