Nils Dardel, Advokat Arne Malmberg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

NILS DARDEL
1888-1943
Advokat Arne Malmberg
Signerad och daterad Nils de Dardel 1933. Akvarell och blyerts på papper, 63 x 46 cm.

Advokat Arne Malmberg (1914-1996) var son till Margit Paanakker.

PROVENIENS
Madame Marguérite "Margit" Paanakker, Paris
genom arv till hennes barnbarn

UTSTÄLLD
Nils Dardel - människan, målaren, myten, Åmells, Stockholm oktober 2014 (omnämnd och avbildad i utställningskatalogen)

LITTERATUR
Karl Asplund: Nils Dardel, del II, SAK 1958, katalogiserad under år 1933, sidan 2563

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

341

2021-05-25