Nils Dardel, Flickporträtt
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
NILS DARDEL
1888-1943
Flickporträtt
Signerad och daterad N. Dardel 09. Olja på duk, 46 x 38 cm.
Porträttet föreställer med största sannolikhet Nils Dardels 16-åriga kusin Greta Nystedt (1893-1968). Målningen finns med på ett foto som visar modellens far Andreas (Anders) Nystedt på hans 70-års dag, 9/9 1919. Han var arrendator och förvaltare på Länna Bruk, Strängnäs.
PROVENIENS
I arv inom familjen Nystedt fram till idag
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
334
2021-05-25