Olle Baertling, The angles of Baertling
Klubbat för:
200000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
OLLE BAERTLING
1911-1981
The angles of Baertling - Open form infinite space - From cinétism to open form 1949-1968
Portfölj med 35 färgserigrafier, 1968, samtliga signerade, daterade och numrerade med kulspetspenna Baertling 240/300. Selecta Ateljén Björn Hemberg, Stockholm, utgiven av Rose Fried Gallery, New York/Galerie Denise René, Paris/Galerie Aronowitsch, Stockholm. Varierade storlekar, från 19x25 till 39x19 cm.
Kuvert i blå genomskinlig akrylplast (skadat)
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
401
2021-05-25