Pablo Picasso, Tête de jeune fille
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
PABLO PICASSO
Spanien/Frankrike 1881-1973
Tête de jeune fille (Head of young girl), 1946
Signerad och numrerad i blyerts Picasso 33/50. Litografi, Arches, 10 och sista stadiet. 19 februari 1946.
I. 31.4 x 24.1 cm. S. 43.8 x 32.4 cm
LITTERATUR
Mourlot 9
Bloch 393
503
2021-05-25