Staffan Hallström
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
STAFFAN HALLSTRÖM
1914-1976
Komposition
Signerad Staffan Hallström. Olja på duk, 89 x 116 cm.
Målaren Staffan Hallström föddes i Stockholm och studerade i början på 1930-talet vid Tekniska skolan och sedermera vid Konsthögskolan, där hans lärare var, bland andra, Isaac Grünewald och Olle Hjortzberg. Redan 1946 debuterade Hallström på Konstnärshuset, men det riktigt stora genombrottet kom först 1961 med den lysande utställningen 'Hundra målningar' på Konstakademien i Stockholm.
Kanske är det uppenbara i Hallströms måleri inte alltid det påtagliga, att hans tankar och känslor egentligen ligger blottade inför publiken. Inte sällan handlar det om sorg, om brustna illusioner, om personliga händelser, som i 'Ingens hundar', ett av konstnärens mest centrala teman, men också att saga och verklighet hänger ihop.
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
410
2021-05-25