Sven X:et Erixson, månsken
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-30 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Månen i stenbrottet
Signerad och daterad Sven Erixson -59. Olja på duk, 54 x 65,5 cm.
PROVENIENS
Sven Bergman
UTSTÄLLD
Sven Erixson, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1961
LITTERATUR
Folke Holmér: Stockholm sett av 1900-talets målare, SAK 1962, avbildad sidan 167
383
2021-05-25