Sven X:et Erixson, Morgonbadet

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Morgonbadet
Signerad och daterad Sven Erixson -59. Olja på duk, 57 x 76 cm

PROVENIENS
Förste kanslisekreterare Sven-Olof Hedengren, Kungsängen

UTSTÄLLD
Retrospektiv utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1961, katalognr 258

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

346

2021-05-25