Sylvia Leuchovius, skulptur, Rörstrand 1960-tal

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

SYLVIA LEUCHOVIUS, skulptur, Rörstrand 1960-tal, chamotterat stengods, unik, i form av fågel, glaserad i blått, vitt och svart med dekor av runda kulor, löst monterad på träsockel, signerad på platta under träsockeln R SWEDEN LEUCHOVIUS 197d, höjd 32, längd 34 cm, inuti med smärre bränningssprickor

298

2021-05-25