Ture Ryberg, byrå, omkring 1950
Klubbat för:
19000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
TURE RYBERG, byrå, ritad för den egna bostaden och tillverkad omkring 1950, fanerad i mahogny, tre lådor varav två med fack invändigt, handtag av mässing, höjd 81, 117 x 51 cm, mindre slitage och märken
PROVENIENS
Familjen Ryberg. Byrån ritad och tillverkad för arkitekt Ture Rybergs (1888-1961) egen bostad.
77
2021-05-25