Tyra Lundgren, skulptur, 1940-tal
Klubbat för:
17000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
TYRA LUNDGREN, monumental skulptur, Gustavsberg 1948, chamotterat stengods, i form av en örn, stämpelmärkt GUSTAVSBERG 1948 och Tyra Lundgren (Minervahuvudet), höjd 70 cm, några obetydliga dekornagg
PROVENIENS: Bukowskis Moderna Auktion 2001, katalognummer 1191, sidan 366-367.
301
2021-05-25