Tyra Lundgren, skulptur, i form av fågel

Klubbat för:

9500 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

TYRA LUNDGREN, skulptur, egen ateljé 1960-70-tal, chamotterat stengods, i form av måsunge, glaserad i blått, brunt, svart, gult och vitt med ristad dekor, signerad TL, löst monterad på stensockel, höjd 12, längd 13 cm, obetydlig nagg

305

2021-05-25