Ulrica Hydman-Vallien, vaser 2 st

Klubbat för:

4000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vaser 2 st, stengods, utförda under konstnärens studietid på Konstfack i Stockholm 1960, ristad dekor, delvis glaserade i brunt och grönt, signerade Ulrica 1960 respektive Ulrica -60, höjd 20,5-22 cm, smärre nagg vid basen

HISTORIK:
Ulrica Hydman, senare gift Hydman-Vallien, studerade vid Konstfack 1958-1962.

315

2021-05-25