Uno Åhren, fåtölj, Mobilia, ca 1925
Klubbat för:
340000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
UNO ÅHREN, fåtölj, Mobilia, Malmö, omkring 1925, stomme fanerad med zebranomahogny, klädd i rosa sammet, höjd 107, sitthöjd 40 cm, fanérskador, klädseln med fläckar
HISTORIK
Modellen formgiven av Uno Åhrén och visades i den så kallade damsalongen, tillsammans med en schäslong och ett salongsbord, i den svenska Paviljongen på Världsutställningen i Paris år 1925.
LITTERATUR
Swedish Grace, Gunnela Ivanov, Christian Björk och Eric Ericson, Orosdi-Back, 2017, sid 360-361.
5
2021-05-25