Vicke Lindstrand, "Afrikanskt huvud", vas, Kosta
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, "Afrikanskt huvud", skulptur/vas, Kosta 1950-tal, klarglas, slipad dekor av ansikte med halsringar, signerad LS 579 och etsad stämpel LINDSTRAND KOSTA, höjd 25 cm, några obetydliga repor, möjligen smärre beläggning i vasens botten invändigt
HISTORIK:
Modellen formgiven 1954.
262
2021-05-25