Vicke Lindstrand, "Vinter", vas, Kosta 1960-tal
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, "Vinter", vas, Kosta 1960-tal, underfång i mörkviolett, vitt och turkos, dekor av snötyngda träd, signerad Kosta LH 1801, höjd 18 cm
HISTORIK:
Modellen formgiven omkring 1962 och är en variant på Lindstrands vas "Höst", som formgavs 1950-51.
264
2021-05-25