Wilhelm Kåge , skålfat, Gustavsberg studio
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
6 000-8 000 SEK
WILHELM KÅGE, skålfat, Gustavsbergs studio 1940-tal, handmålad dekor av kvinnoansikte i gult, brunt och grönt samt svart, signerat Gustavsbergs studio KÅGE och inpressat HANDDREJAD GUSTAVSBERG, höjd 8,5, diameter 31,5 cm, ett smärre kantnagg på undersidan
284
2021-05-25