Wilhelm Kåge , skålfat, Gustavsberg studio

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

6 000-8 000 SEK

WILHELM KÅGE, skålfat, Gustavsbergs studio 1940-tal, handmålad dekor av kvinnoansikte i gult, brunt och grönt samt svart, signerat Gustavsbergs studio KÅGE och inpressat HANDDREJAD GUSTAVSBERG, höjd 8,5, diameter 31,5 cm, ett smärre kantnagg på undersidan

284

2021-05-25