Wiwen Nilsson, skål sterlingsilver
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
WIWEN NILSSON, skål, sterlingsilver, Lund 1945, "bysantinsk modell", ritad omkring 1930, rund, dekor av vågband i relief och runt mynningen stämplad bård, godronnerad fotkant, delvis förgylld, diameter 22 cm, höjd 8 cm, vikt 783 g
LITTERATUR
Kersti Holmquist, Silversmeden Wiwen Nilsson, jämför färgplansch, bakre inre omslaget samt plansch sidan 132.
222
2021-05-25