Arkiv

Moderna & Nutida - Page 24

Tyra Lundgren, skulptur, 1930-40-tal

Otte Sköld, Le Bar Grelot, Paris

Lennart Rodhe, Olja på papper uppklistrat på pappå

Ture Ryberg, skrivbord, utfört 1951

Axel Larsson, fåtölj, Bodafors

Ulrica Hydman-Vallien, vas,

Ulrica Hydman-Vallien, vas, "Kabale", Kosta Boda

Skålar 2 st sterlingsilver Atelier Borgila

Eric Johansson, tv-bänk,

Eric Johansson, tv-bänk, "TV 5", omkring 1960

Truls Melin

Truls Melin

Carl Malmsten,

Carl Malmsten, "Tidlösa", golvur

Berit Koenig, rölakanmatta

Berit Koenig, rölakanmatta

Humidor sterlingsilver Atelier Borgila