Brödra-Förteckning i fint band, 1800-tal

Klubbat för:

3200 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

BAND. "Brödra-Förteckning. I vatten blott Christendomsbröder wi få, I vin få vi riktiga Bröder" (Handskrivet titelblad).
Handskrift som omfattar ca 250 sidor i liten 4:o. Odaterad, troligen första halvan av1800-talet (men med noteringar in på andra halvan).
Välbevarat rött samtida skinnband, guldpressad pärmbordure, inre denteller, kantförgyllning, guldornerad rygg, helt guldsnitt.

Utgör en personförteckning från A till Ö, med uppgifter om födelse- och dödsort samt ofta födelse- och dödsår.
Bland de förtecknade personerna kan nämnas: A. A. Afzelius, Adolf Bellman, Johan Fredrik Berwald, Bernhard von Beskow, Magnus Jacob Crusenstolpe, Christian Eric Fahlcrantz, Claes Gartz, Lars Johan Hjerta, Lars Hjortsberg, Bernhard von Knorring, Claes Liwijn, Petrus Laestadius, Hjalmar Mörner, Ludvig Manderström, Reinhold von Rosen, Esaias Tegnér, Hugo Hamilton, Hjalmar Hammarskjöld.
Förteckningen verkar vara avslutad på 1860-talet.

6515

2015-06-16