Busser skildring över Uppsala 1773
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 200-1 500 SEK
BUSSER, JOH(AN) B(ENEDICT). Utkast till beskrifning om Upsala. I-II. Uppsala (J. Edman) 1773, 1769. 2 delar i ett band.
8:o. (8), (1)-276, (27,2 sista blanka), (6), (1)-158, (48) s. 3 inklistrade graverade vignetter, 26 delvis utvikbara graverade kartor och planscher (några med smärre revor, 2 med revor, några smårevor, 1 litet hål i en marginal, enstaka småfläckar, som ofta saknas extraplanschen "luftpumpen" samt "Nya Rådhuset med östra delen kring Nya Torget" och "Ärke Biskops Huset", som vanligt saknas även de två graverade porträtten av Gustav III och Linné, ).
Samtida hfrbd, nött, ryggen hårt nött och med skador. Text delvis fläckad, några fuktfläckar. Försättsbladet löst och med namteckning Nordencreutz och en till, titelbladet med liten monogramsignatur.
Kapitel VI i del II, "Om Academiae Trädgården", är författat av Carl von Linné. Vyerna graverade av F. Akrelius.
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
6101
2015-06-16