En svensk kirurgisk klassiker av Acrel

Klubbat för:

1400 SEK

Utropspris

1 200-1 500 SEK

ACREL, OLOF. Chirurgiske händelser, anmärkte uti Kongl. Lazarettet, samlade och genom utdrag af dagboken til trycket befordrade... Stockholm (C. G. Ulff) 1759.

8:o. (22), (1)-379, (19) s.
Samtida brunt skinnband, delvis nött, främre pärmen med bokstäverna A.F. O. i guldtryck, liten spricka i inre fals, gulddekorerad rygg med upphöjda bind, lagningar i övre och nedre kant, röda snitt. Titelbladet med delvis överstruken namnteckning, A. F. Opphof (?). Namnteckning på främre pärmens insida. Något småfläckad.

Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

6071

2015-06-16