Evert Taube "instruktion" om Stockholmsmelodi

Evert Taube
Evert Taube

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

TAUBE OM STOCKHOLMSMELODI. TAUBE, EVERT (1890-1976). Egenhändigt skrivet och undertecknad "instruktion" ställd till Gaby Stenberg daterad 14 december (19)49. "Evert Taube till Gaby Stenberg Stockholmsmelodi". Skrivet på brevpapper från Källaren Gyldene Freden och omfattar 4 blad (1 sida per blad) med blå kulspetspenna samt 2 blad på samma papper med svart bläckpenna. Stenberg har även själv skrivit i hörnet på de sista bladen: "Nedklottrat en kväll... av Evert Taube...". 6 blad.

Gaby Stenberg (1923-2011), svensk skådespelerska och sångerska.
Taube beskriver ingående hur hans sång "Stockholmsmelodi" ska framföras på Södra teatern 1950. Han nämner även vinet som dracks, nämligen "Vino Chianti vecchio". Sången spelades in 1954 i Karlaplansstudion av Radiotjänst med Stenberg och Fabricius-Bjerres orkester.
Proveniens Gaby Stenbergs familj.

6496

2015-06-16