Handskrifter från Karl XII:s krigare

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

KARL XII:S KRIGARE OCH TJÄNSTEMÄN. "Album autographique de Charles XII ses guerriers et ses hommes d'etat, II" (pärmtitel).

Album med 67 dokument, memorial, kvittenser mm. med namnteckningar, samtliga militärer eller tjänstemän under Karl XII, insatta i alfabetisk ordning, några namn förekommer två gånger. Börjar med von Lantingshausen och slutar med Örnestedt. Detta är del II av en samling, vilket även pärmtiteln tyder på. Några med handskriven text på franska under dokumentet.
Till viss del nedklippta, ibland endast namnteckning, vissa smärre textförluster, någon tejpad, 1 dokument fuktskadat med skador på signaturen.
Album i stor folio (425x320 mm). Brunt klotband (1900-tal), gammal främre pärm uppklistrad med titel tryckt i guld, ryggen med del av titel uppklistrad. Dokumenten till viss del nedklippta, ibland endast namnteckning, vissa smärre textförluster, någon tejpad, 1 dokument fuktskadat med skador på signaturen.

En komplett lista kan lämnas på begäran.
Omfattar bl.a.: J. A. von Lantingshausen, S. Leyonmarck, C. A. Leuhusen, C. E. L. Lewenhaupt, C. von Löwen, J. A. Meijerfelt, E. M. von Nolcken, J. Nordencreutz, H. Olivecrona, J. Pihlhjelm, G. A. Piper, G. von Psilander, J. C. Ramsay, B. Ribbing, Ruuth, E. Sparre, W. R. Stackelberg, J. Stenflycht, N. Tessin d.y., J. F. Wachenfelt, A. H. Wrangel (af Lindeberg) och O. M. Wrangel.
Medföljer A4 pärm med biografier.

6512

2015-06-16