Hyllningsdikter till Linné mm
Klubbat för:
1000 SEK
Utropspris
1 000-1 200 SEK
CARL VON LINNÉ (4). FRIES, ELIAS (utgivare). Carl von Linnés anteckningar öfver Nemesis divina. Inbjudnings-skrift till morgondagens philosophiska promotion från Upsala universitets stiftelse den sjuttiondesjunde (sic!) af tillförordnad promotor Elias Fries. Uppsala (Kongl. Academiska Boktryckeriet) 1848. Folio. (28) s. Oskuren. Något småfläckad, vikt, några småskador, sista bladet med fläck i marginalen.
Soulsby 1060. Hulth s. 165. Första, förkortade, upplagan av Nemesis Divina, i utdrag och med kommentarer av Elias Fries. Utgiven efter originalmanuskriptet i Uppsala universitetsbibliotek. En ny, omarbetad och utökad upplaga utgavs av Th. M. Fries 1878.
+
HEDNER, ANDERS. Carolo Linnaeo statuam juventus academica Upsaliensis decrevit a. MDCCCXXII. Posuit a. MDCCCXXIX. Uppsala (Palmblad & c.) 1829. Stor 4to. (8) s. Oskuren. Hyllningsdikt till Linné på latin. Några småfläckar, revor i marginalen, vikt, delvis uppskuren i ryggen.
Omfattar: Illustrerad Tidning, Årg 21, nr 20. Stockholm 13 maj 1885. (Folio. Sidan (1), 166-180 s. Hela numret rör Linné. Några småfläckar), Faksimil av Linné, Indelning i örtriket (Stockholm, Rediviva, 1976).
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
6108
2015-06-16