Kalms berömda resa till Västergötland och Bohuslän
Klubbat för:
5500 SEK
Utropspris
5 000-6 000 SEK
KALM, PEHR. Wästgötha och Bahusländska resa förrättad år 1742. Med anmärkningar uti historia naturali, physique, medicine, oeconomie, antiquiteter etc. Stockholm (Lars Salvius) 1746.
8:o. (8), (1)-304, (1)-14, (2, varav sista sidan med bokförteckning från Salvius) s. Träsnitt i texten.
Marmorerat pappband från 1800-talet, nött, rygg med handskriven titeletikett, några småskador i ryggens övre och nedre del, stänksnitt. Text något fläckad, litet hål utan förlust i början. Blå ägarstämpel på baksidan av titelbladet Hjalmar Linderin, liten fläck på titelbladet som delvis är löst. Stämpel på försättsbladet.
Bring 150. Krok, Svensk botanisk litteratur 3. Första upplagan. Denna klassiker beskriver inte bara Kalms resa till Västergötland och Bohuslän, utan omfattar även medicinska och botaniska redogörelser.
Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
Foto.
6060
2015-06-16