Kalms Västgöta o. Bohusländska resa 1746

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

7 000-9 000 SEK

KALM, PEHR. Wästgötha och Bahusländska resa förrättad år 1742. Med anmärkningar uti historia naturali, physique, medicine, oeconomie, antiquiteter etc. Stockholm (Lars Salvius) 1746.

8:o. (8), (1)-304, (1)-14, (2, sista sidan m. bokförteckning från Salvius) s. Träsnitt i texten.
Brunt samtida hfrbd, delvis nött, blank rygg m. fem upphöjda bind, några småskador i övre del, stänksnitt. Försättsblad saknas. Något fläckad i övre marginal, enstaka brunfläckar. Eftersättsbladet o. bakre pärmens insida med blyertsanteckningar rörande boken av Magnus Fries 1955. Namnteckning Magnus Fries på främre pärmens insida. Första upplagan.

Bring 150.
Proveniens: Collecta Friesia. Elias Fries (1794-1878), Berömd svensk mykolog och botaniker. Hans viktigaste verk var "Systema mycologium", publicerat 1821-1832,
Thore M. Fries (1832-1913), Robert Fries (1876-1966), Magnus Fries (1917-1987), Robert Fries (b. 1952).

6451

2015-06-16