Karl XII:s bibel i fint band av Sven Brohielm d.ä.
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
KARL XII:s BIBEL I FINT BAND AV SVEN BROHIELM MED BESLAG AV C. C. HARTWIG. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Stockholm (H. Keyser) 1703, 1702.
Folio. (96), (1)-962, (2, sista blank) s. Graverat porträtt av Karl XII ( några mindre lagade revor, solkat). Graverat extra titelblad, titelblad med graverad vinjett, 8 graverade kartor och planscher (alla, graverat titelblad med några småfläckar, något fläckat och med liten reva i marginalen, kartan över Judaea med lagad reva, planscher och kartor med förstärkningar, ngt fläckade).
Samtida brunt skinnband av mästaren Sven Brohielm med blindpressad dekor på pärmar och rygg, spännen och beslag av mässing med konungens monogram, spännen med nya sleifar, på pärmarnas mittfält blindpressad ram, rygg med upphöjda bind och titelfält, något nött och mindre skador, spricka i inre fals. Beslagen av Claes Christian Hartwig och med dennes gelbgjutarstämplar med monogram CCH. Nya försättsblad och doblurer. Första arken (dvs. porträtt, titel etc) lösa pga av sprickan i inre fals, titelbladet med fläckar och solkade marginaler, 1 blad med nytt hörn, text delvis småfläckad, fuktränder i marginalen i slutet. Exlibris Victor von Stedingk och med dennes namnteckning på eftersättsbladet. Försättsbladet med anteckningar av Per Hierta "Utmärkt samtida praktband af Sven Brohielm i Stockholm".
Hierta 797. Sven Brohielm den äldre, bokbindarmästare i Stockholm 1704-18, elev till Goldenau.
Claes Christian Hartwig (Hartwich), en av de första gelbgjutarna i Stockholm, fick sitt burskap 1702.
Proveniens: Per Hierta (1864-1924), välkänd boksamlare som bl.a. ägde 300 inkunabler som 1911 skänktes till Kungliga biblioteket, samt många intressanta bokband som idag finns i Röhsska museet i Göteborg.
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
Foto.
6102
2015-06-16