Linnés resa till Västergötland tryckt 1747

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

LINNÉ, CARL VON. Wästgöta-resa,... förrättad år 1746... Stockholm (uplagd på Lars Salvii bekostnad) 1747.

8:o. (12), (1)-284, (20, sista sidan blank). 5 utvikbara graverade planscher av Carl Bergqvist (alla, några med lagningar, stor lagning på plansch 1 med missfärgning, enstaka småfläckar), träsnitt i texten.
Samtida hfrbd, nött, guldornerad rygg med titeletikett, skada i övre kant, röda snitt. Försättsbladet med namnteckningar, inre falsar förstärkta. Titelbladet bruntonat med namnteckningar, text delvis med senare anteckningar, småfläckad.

Soulsby 218, Bring 157. Första upplagan.
Den ovanligaste av Linnés resor.
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
Foto.

6049

2015-06-16