Linnéska samfundets handlingar för 1832

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

1 200-1 500 SEK

Linnéska samfundets handlingar för år 1832 (allt som utkom). Stockholm (H. G. Nordström) 1833.

Stor 8:o. (3), 4-61, (1 blank), (1)-32s. Extra graverat titelblad, 2 handkolorerade graverade planscher (alla).
Oskuret i grönt halvklotband (1900-tal), lätt nött. Enstaka brunfläckar. Exlibris Gunnar Brusewitz. Samt ytterligare ett exemplar av samma titel. 2 vol.

Soulsby 3751. Samfundet stiftades av kammarrättrsrådet G. J. Billberg (1772-1844) och upphörde vid dennes död 1844. Merparten av uppsatserna är författade av Billberg.
Omfattar: Linnéska samfundets handlingar för år 1832 (allt som utkom, 1833, oskuren i gråpappersomslag, biblioteksstämpel på titelblad, saknar graverat titelblad och planscher).
Proveniens:Gunnar Brusewitz (1924-2004), svensk författare, konstnär och tecknare.
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

6104

2015-06-16