Manuskript av Jan Fridegård
Klubbat för:
5000 SEK
Utropspris
3 000-4 000 SEK
FRIDEGÅRD, JAN (1897-1968), svensk författare. "Lyktgubbarna". Egenhändigt skrivet manuskript i folio (345x215 mm), odaterat omfattande 180 sidor. Med dedikation på första sidan till Ivar Öhman, undertecknat "Jan".
Titeletikett på främre pärmen med teckning.
Grått halvklotband med brunt pärmpapper, något nött.
Medföljer en teckning i blyerts föreställande Fridegårds far (mått ca 150x120 mm), osignerad.
Boken publicerades 1955 och är den första delen i en trilogi med levnadsminnen. De övriga delarna var Flyttfåglarna (1956) och Arvtagarna (1957).
Proveniens: Ivar Öhman (1914-1989), svensk redaktör, bl.a. för Folket i Bild och ansvarig för utgivning enav deras sk. folkböcker.
6490
2015-06-16