Någre påfvske stemplingar översatt av Bure

Klubbat för:

1100 SEK

Utropspris

1 500-2 000 SEK

HINRICHSON AFF MELDORP, JONAS (HINRICSONIUS). Någre påfvske stemplingar, huru Sverige, Danmarck och Norrige skola komma under påvedömet igen... försvenskat aff Joh. Bureo anno 1604. 2:a uppl. Stockholm (I. Meurer) 1656.

Liten 8:o. ( 150x88 mm). 47, (1) s. Titelbladet förstärkt i yttre marginal, något bruntonad och fläckad.
Marmorerat pappband från 1900-talet med titeletikett på pärmen.

Collijn 387. Det latinska originalet Consilium politicourm de ratione utkom 1604.
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

6134

2015-06-16