Någre påfvske stemplingar översatt av Bure
Klubbat för:
1100 SEK
Utropspris
1 500-2 000 SEK
HINRICHSON AFF MELDORP, JONAS (HINRICSONIUS). Någre påfvske stemplingar, huru Sverige, Danmarck och Norrige skola komma under påvedömet igen... försvenskat aff Joh. Bureo anno 1604. 2:a uppl. Stockholm (I. Meurer) 1656.
Liten 8:o. ( 150x88 mm). 47, (1) s. Titelbladet förstärkt i yttre marginal, något bruntonad och fläckad.
Marmorerat pappband från 1900-talet med titeletikett på pärmen.
Collijn 387. Det latinska originalet Consilium politicourm de ratione utkom 1604.
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
6134
2015-06-16