Om Linné, bl.a av Thunberg och Retzius
Klubbat för:
2400 SEK
Utropspris
1 500-2 000 SEK
OM CARL VON LINNÉ. 8 volymer och häften.
Omfattar: Thunberg: Tal vid invignings-acten af den nya akademiska trägården dess orangerie och samlings-salar... uti den nya botaniska lärosalen de. 25 maji 1807 då tillika firades framledne... Carl von Linnés hundra-åriga födelses-dag. (Uppsala 1807), Retzius, A. J.: Tal hållit på kongl. Carolinska academiens naturalkammare d. 11 junii 1811, då ... Carl von Linnés bröstbild därstädes upsattes (Lund 1811), Rollin: Nemesis Divina (Stockholm 1857), Hårleman: Tankar i anledning af utländska resor, förestälte uti et tal... (Stockholm 1746, 2 ex), Schulz von Schulzenheim: Grifte-tal öfver ...Carl von Linné... hållit i Upsala domkyrka, den 20 november 1783... (Uppsala 1784, J. A. Almqvists stämpel, fuktfläckad), Hedin: Minne af von Linné fader och son...endast del I (Stockholm 1808, titel och C. von Linnés porträtt löst, övriga porträtt och planscher saknas), ingår även Beckman: Minnen af lediga stunder (med biografi över Linné (Stockholm 1824), ...Skrifwelse... angående skjölde-brefs utfärdande... (1769, Linné nämns i förteckningen av de som blivit adlade, i lösa blad).
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
6109
2015-06-16