Om ön Sankt Thomas i Västindien 1791
Klubbat för:
6000 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
VÄSTINDIEN. HØST, GEORG. Efterretninger om öen Sanct Thomas og densr gouverneurer, optegnede der paa landet fra 1769 indtil 1776. Kiøbenhavn (trykt og forlagt af Nicolaus Møller og Son) 1791.
8:o. (5), VI-XX, (1)-203, (1 blank) pp.
Senare (sent 1800-tal) brunt hfrbd, något nött, guldornerad rygg. Delvis något brunfläckad.
Sällsynt beskrivning om ön Sankt Thomas i Västindien, nu ingående i Amerikanska Jungfruöarna.
1666 koloniserades ön av Danmark och 1672 etablerade det Danska Västindiska Kompaniet en bas i Charlotte Amalie. Detta blev början till Jomfruøerne, det Danska Västindien. Ön användes till plantager för sockerrör som sköttes med hjälp av slavar. Under 1600-talet var ön ett tillhåll för pirater som Jean Hamlin, Bartholomew Roberts och Kapten Kidd.
1756 införlivades ön i den nyskapade kolonin Danska Västindien. Under 1700-talet blomstrade ekonomin fram till början av 1800-talet innan slaveriet avskaffades av guvernör Peter von Scholten den 3 juli 1848. Under Napoleonkrigen ockuperades ön åren 1801 till 1802 och 1807 till 1815 av Storbritannien.
Hela det Danska Västindien blev sakteligen en ekonomisk belastning för Danmark som försökte sälja området till USA. Under första världskriget fruktade USA att området skulle ockuperas av Kejsardömet Tyskland och förhandlingar inleddes. Saint Thomas och hela området såldes till USA för 25 miljoner dollars den 12 december 1916, avtalet ratificerades den 17 januari 1917 och den formella överlämningsceremonin hölls den 31 mars 1917. (Wikipedia).
Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013).
6300
2015-06-16