Planschdelen till Olof Rudbecks Atlantica

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

7 000-8 000 SEK

PLANSCHER UR RUDBECKS ATLANTICA. Atlasdelen ur Atland eller Manheim dedam Japhetz afkomne, de förnämste keyserlige och kungelige slechter ut till hela werlden, henne att styra utgångne äro,...(tryckt i Uppsala 1679-98, 1818). Endast atlasen. Uppsala (H. Curio) (1679).

Stor folio (465x285 mm). Det graverade titelbladet av D. Padt-Brugge saknas, här ersatt av faksimil, 41 kartor och planscher, graverade eller i träsnitt, på 80 sidor (delvis med fläckar, 2 planscher med större lagning, annars några mindre, några veck och missfärgningar).
Ljusbrunt hfrbd (tidigt 1900-tal) med marmorerade pärmar, rikt guldornerad rygg med upphöjda bind och rödbrun titeletikett, något nött (bundet av Hedberg).

Bibliotheca Rudbeckiana 705, Collijn 785.
Plansch V (Upsalia Jovis, Neptuni et Plutonis) saknas alltid, endast känd i ett exemplar. Samtliga gravyrer, förutom titeln, är med största sannolikhet gjorda av Ph. J. Thelott.

6367

2015-06-16