Schibboleth med plansch av nyfött barn med fontang

Klubbat för:

3200 SEK

Utropspris

3 000-3 500 SEK

SWEDBERG, JESPER. Schibboleth. Swenska språkets rycht och richtighet. Skara (Kullbergs änckio) 1716.
4:o (193x151 mm). (56), (1)-384, 383-468, (14) s. Titelblad tryckt i rött och svart. Med stort utvikbart graverat porträtt på författaren från annat verk Jesper Svedberg S. theol. doctor et episcopus Scarensis av J. C. Böcklin efter H. c. Fehlingk, ca 385x265 mm. (anteckning i övre marginal, liten reva och lagning i marginalen).
BUNDEN MED:
SAMME. Rettmätiga heders förswar, emot v. praesidentens och archiaterns, d. Urban Hiernes obetenckta skrifft emot thess Schibboleth, angående swenska språkets retta skrifart, upsatt och framgifwit åhr 1719 then 13 maji. Senare dehl. Skara (H. H. Müller) utan år (1719).
4:o. (3), 4-168 s. Allt som utkom, då den första delen förbjöds att tryckas.
Samtida brunt hfrbd, sliten och nött, sprickor i falsar, rygg med upphöjda bind, skada i övre och nedre kant, titeletikett saknas delvis. Enstaka småfläckar, något bruntonad. Överstruken namnteckning på främre pärmens insida, namnteckning på försättsbladet daterad 1845, samt anteckning i blyerts "Dagsnäs".

Schibbolth innehåller den lustiga "Fontagne-Predikan (s. 415 ff) samt en avbildning av barnet som "til werlden kom.. 1715.... hafwande en fontange på hofwudet högre än sielfwa ansichtet". Urban Hiärnes skrift "Orthographia Svecana" (utkom 1716 eller 1717), var en kritik mot Schbboleth vilket sista verket är Swedbergs svar på.
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

6130

2015-06-16