Signerad dikt av Carl Jonas Love Almqvist 1813
Klubbat för:
6500 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
ALMQVIST, CARL JONAS LOVE (1793-1866), svensk författare, lärare, präst och tonsättare.
Egenhändigt skriven och undertecknad dikt skriven i gästbok daterad Härnösand, 26 februari 1813. Dikten omfattar 2 strofer med åtta rader och börjar "Lik en gråtande Madonnas bild..." , bladet är ca 105x200 mm. Gästboken har funnits i Härnösand, den börjar 1801 och slutar 1818, ca 60 bidrag, några daterade Stockholm, enstaka blyertsteckningar, signerade Caroline Stenborg. Flera blanka blad.
Samtida skinnband i liggande oktavformat, skadat och nött, bokstäverna E. I. T. i guld på främre pärm, guldornerad rygg, pärmar och rygg lös från bandet. Flera lösa blad, några klippta, småfläckar.
Från släkten Lundgren i Härnösand.
Foto.
6488
2015-06-16