Small "Liber amicorum" with some drawings
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 200-1 500 SEK
LIBER AMICORUM. Ask med diverse innehåll, 1800-talets mitt. Innehåller 1 blad med pressade blommor, 5 handritade teckningar bl.a. signerade J. A. Wullff , samt 18 handskrivna dikter mm. Ask i grönt blindpressat skinn, något nött, locket löst. Mått på ask och blad 95x 170 mm.
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
6103
2015-06-16