Swedberg Betenckiande om Sweriges Olyko 1710

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

1 500-1 800 SEK

SWEDBERG, JESPER. Betenckiande om Sweriges Olyko, hwadan then härkommer: och huru wida then , igenom stora bönedagarz firande, står att lindras eller botas... Skara (A. Kiellberg) 1710.

8:o (157x100 mm). 80 s.
Marmorerat pappband från 1900-talet (Sture Fransson, Stockholm). Sidan 16 med viss textförlust pga fläck, någon lagning, småfläckar, hårt skuren i övre kant. Blyerstanteckning Dagsnäs på nya försättsblad.

Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

6117

2015-06-16