Swedberg Gudz barnas heliga SabbatsRo 1712

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

3 000-4 000 SEK

SWEDBERG, JESPER (2). Gudz barnas heliga SabbatsRo, uti christeliga predikningar öfwer söndags och högtidzdags evangelierna... Höstdelen.+ Gudz barnas heliga SabbatsRo, uti christeliga predikningar öfwer söndags och högtidzdags evangelierna.. Wåhrdelen. Skara (A. Kiellberg) 1712.

Liten 4:o (190x150 mm). Titelblad i rött och svart.
Insatta i röda marmorerade pappersomslag från sent 1800-tal, delvis nötta och skadade med lagningar. Texten med skador, lagningar, fläckar.Sista bladet lagat med viss textförlust. Båda i två moderna pappkassetter.

Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
Säljes som en samling utan returrätt.

del 1 (56), 873-1700, (24) s

6125

2015-06-16