Swedberg Gudz heliga ödnalag
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500-2 000 SEK
SWEDBERG, JESPER. (2). Gudz heliga ödnalag, wid menniskions timeliga och ewiga welferd eller oferd. Wyrdsamliga föresteld, wid prestamötet uti en christelig predikan, i Skara domkyrkio... Skara (A. Kiellberg) 1713.
8:o (135x83 mm). (80), 372, (44) s. Eget titelblad i slutet "Herre, ho tror wår predikan?" (ånyo tryckt åhr 1713).
Samtida hfrbd, något nött. Enstaka småfläckar. Ur Per Hiertas bibliotek med hans namnteckning på försättsbladet, samt ägaranteckning av Anders Englund, daterad 1805, blyertsanteckning Dagsnäs. 2 vol.
Tillsammans med Biskopen, Doktor Jesper Svedberg. Levnadsteckning (Norrköping 1863, skadat porträtt).
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
6126
2015-06-16