Swedbergs bibel tryckt i Skara 1727-28
Klubbat för:
7500 SEK
Utropspris
5 000-6 000 SEK
SWEDBERGS BIBEL. Biblia, thet är then heliga skrifft på swensko efter then nyja edition oförandrad, med concordantier och nödtorftigt register. Uppå kongl. maj:tz nådiga tilstånd. Skara (H. A. Moeller) utan år (1728).
4:o (200x115 mm). (52), (1)-1140 s. + Thet nyja testamentet, eller Jesu Christi, wårs herras och frelsares nyja förbund. Skara (H. A. Möller) 1727. (3), 4-254, 257-351, (3) s. Titelblad i rött och svart.
Samtida brunt skinnband, nött band med skeva pärmar, spännen saknas, rygg med upphöjda bind, titeletikett något skadad. Bandet ligger i modern marmorerad kassett med brun skinnrygg, titel i guld på ryggen. Text något fläckad här och var, sista bladet lagat med japanpapper, sista 14 sidorna med skador i marginalen och med några mindre textförluster, några smålagningar.
"Swedbergs bibel" är en av våra sällsyntaste bibeleditioner. Den är försedd med ett företal av Swedberg och med texten anpassad efter dennes stavningsregler. De flesta exemplaren skickades till de kvarvarande svenska församlingsmedlemmarna i Delaware, vilka lydde under Skara stift. Swedberg skriver i förordet att "en gudelskande siäl /.../ then her hafwer stora medel anwendt på en bibels tryckiande här i Skara och then aflåter för halfwa werdet emot andra af samma halt och storlek. Och är ther ofwan uppå sinnad, at til wåra swenska i America förähra ett ansenligit partie".
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.
6118
2015-06-16