Taube I Roslagens famn m.fl. artikelmanuskript
Klubbat för:
7000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
TAUBE, EVERT (1890-1976). (4). Fyra egenhändigt skrivna och undertecknade manuskript: "I Roslagens famn", 7 sidor i folio, "I Stockholm på den tiden" 12 sidor i folio, "Om en bomb hade fallit. Stockholmsinteriör från 1920-talet", 22 sidor i folio, och "Harry Lander Mary Strand och Jungman Jensen", 11 sidor i folio. Samtliga odaterade, undertecknade med hela namnet. Med rättelser, vissa med inklistrade korrekturavdrag. Lätt nötta, veck och rostfläck från gem.
Proveniens: Ivar Öhman (1914-1989), svensk redaktör, bl.a. för Folket i Bild och ansvarig för utgivningen av deras sk. folkböcker.
6500
2015-06-16