Taube I Roslagens famn m.fl. artikelmanuskript

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

TAUBE, EVERT (1890-1976). (4). Fyra egenhändigt skrivna och undertecknade manuskript: "I Roslagens famn", 7 sidor i folio, "I Stockholm på den tiden" 12 sidor i folio, "Om en bomb hade fallit. Stockholmsinteriör från 1920-talet", 22 sidor i folio, och "Harry Lander Mary Strand och Jungman Jensen", 11 sidor i folio. Samtliga odaterade, undertecknade med hela namnet. Med rättelser, vissa med inklistrade korrekturavdrag. Lätt nötta, veck och rostfläck från gem.

Proveniens: Ivar Öhman (1914-1989), svensk redaktör, bl.a. för Folket i Bild och ansvarig för utgivningen av deras sk. folkböcker.

6500

2015-06-16