Taube manuskript om Albert Engström
Klubbat för:
9000 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
TAUBE, EVERT (1890-1976). (2). Två egenhändigt skrivna och undertecknade manuskript om Albert Engström, "Albert" omfattande 17 sidor i folio (A4), med blå kulspetspenna. "Albert, mästaren och människan"., omfattande 16 sidor i folio (A4), med röd kulspetspenna. Båda odaterade, undertecknade med hela namnet. Med rättelser. Veck och rostfläck från gem.
Proveniens: Ivar Öhman (1914-1989), svensk redaktör, bl.a. för Folket i Bild och ansvarig för utgivningen av deras sk. folkböcker.
6499
2015-06-16