Thunberg Avhandling om växter i Bibeln 1828

Klubbat för:

2400 SEK

Utropspris

1 500-2 000 SEK

THUNBERG, C. P. Afhandling om de wäxter, som i Bibelen omtalas. Med Medicinska facultetens gunstiga tilstånd under ... C. P. Thunbergs inseende utgifven... Resp. Modin m.fl. Häfte 1-8. Uppsala (Palmblad & C.) 1828.
8:o. 128 s.
Senare hfrbd (1900-tal). Blyerstanteckningar på första titelbladet, sista sidan med lagning i marginalen. Exlibris Nils Fries och med dennes anteckning i blyerts på eftersättsbladet, och ett tyskt exlibris AP, etikett från O.H.D.- fondens arbetsterapi.

Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

6068

2015-06-16