Två avhandlingar av Olof Rudbeck den äldre

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500-1 800 SEK

TVÅ AVHANDLINGAR AV RUDBECK DEN ÄLDRE.
RUDBECK, OLOF den äldre (2). Exercitium academicum de facie humana cum venia & consensu... A.a. Uppsala (H. Keyser) 1697. Respondent Johannes Slåterman.
8vo. (4), 56 pp. Gult pappband från 1900-talet. Skuren med viss textförlust på titelbladet och någon förlust av bokstäver, småfläckar. Ej i Collijn.

+ RUDBECK, OLOF den äldre. Disputatio medica de passione hypochondriaca ... Upsalensi moderatore celeberrimo experientissimoq[ue] m. doct. dn. Olao Rvdbeckio medicinæ professore ordinario... A.a. (Uppsala 1697).
8vo. (4), 28 pp. Respondent Magnus Detterberg. Tagen ur band. Lös i häftningen. Ej i Collijn. 2 volymer.

Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

6092

2015-06-16