Utnämning signerad Gustav III
Klubbat för:
3600 SEK
Utropspris
3 000-4 000 SEK
GUSTAV III (1746-1792), kung av Sverige 1779 (2).
Egenhändigt undertecknat brev till von Rehausen, på papper, daterat Stockholm 24 april 1789. Undertecknat "Votre bien affectione Gustaf". Vikt, några småhål i vikningen, några småfläckar, liten reva. +
Egenhändigt undertecknad lista med koder på 1 blad, "Paroller och lösen ifrån och med d. 25 oct. till och med den 31 oct.". Odaterad. Vikt, något nött. Båda med måtten ca 230x185 mm.
Gustav Mauritz von Rehausen, kungens charges d'affaires i Köpenhamn 1792-93.
Tillsammans med 4 nr Stockholms Post-Tidningar, rörande Gustav III, 13-23 januari 1746.
6476
2015-06-16