Vackra band med bl.a. L´Imitation de Jesus-Christ
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
1 500-2 000 SEK
BOKBAND (2). Gonnelieu. L'Imitation de Jesus-Christ. Traduction nouvelle, avec une pratique & une priere... Nouvelle edition. Lyon (J.-M. Bruyset) 1781.
6 graverade planscher (första något småfläckad, text något fläckad).
Rött samtida skinnband, pärmar med guld- och blindpressad dekor, något nött, guldornerad rygg med upphöjda bind, lagningar i övre del, blekt, helt guldsnitt.
+ Den svenska psalm-boken... år 1695...+ Evangelier och epistlar... Stockholm (P. A. Brodin) 1784.
Graverade planscher.
Samtida skinnband, pärmar med gulddekor, delvis nött, rikt guldornerad rygg med skador, på främre pärmens mitt initialerna ECS i guld på rosa botten under en grevlig krona, motsvarande på bakre pärm med årtalet 1792. Namnteckning på försättsbladet.
6133
2015-06-16