Carl Gustaf Hellqvist 10 akvareller "Bockbiret"
Klubbat för:
6500 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
CARL GUSTAF HELLQVIST (1851-1890). "Uppkomsten af Bockbiret". 10 akvareller inklusive titelblad, varav 5 monogramsignerade, varierande storlekar, ca 150x200 mm, varje akvarell försedd med text handskriven av konstnären.
Samtliga monterade i fint rött marokängband med sparsam dekor, inre denteller, rygg med titel i guld och upphöjda bind, format ca 290x335mm (Hedberg).
1. Titelblad " "Uppkomsten af Bockbiret"
2. "Tidigt på morgonen Trafvade brandeburgaren in på den försåtliga borgens slotsgård"
3. "Tag dig i akt munskänk - allt ej Braunschweigaren kasta dig ur sadeln"
4. "Med -- Herr Riddare. Tag munskenken till ordet"
5. "Derpå -- en page Riddarens Braunschweig - - - - -"
6. "Detta såg en Tjenare från den -- matsalens förstuga"
8. "Då aflägsnade Riddaren sig oförmärkt, och kilade ut på borgåtden för att hämta frisk luft"
9. "Munkskänken erhöll sitt fat Tokayer af Riddaren, och af Hertigen uteslutande privilegier att från första maj, till Kristiheliga lekamensfest - försälja detta bocköl"
11.. Privilegien ---
Bockbier, eller på svenska Bocköl, har anor från 1300-talet och har sitt ursprung i Hansa staden Einbeck belägen i närheten av Hannover, Tyskland. Ölet är mörkt och bryggd på malt. Ölet började under 1600-talet att bryggas i München. Münchenborna med sin Bavariska accent uttalade Einbeck som ein Bock, och därav blev ölet känt som Bock öl
Proveniens: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, sålt av dem den 11 oktober 1932 för 300 kronor till jägmästare Hultmark (enligt bifogad kvittens).
Foto.
6147
2015-12-15