Kosackvalet 1928 komplett svit av affischerna
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
KOSACKVALET. "Kosackvalet" 1928, 6 litografiska affischer i färg, format se nedan. Stockholm (Bengtssons litografiska Anstalt) 1928.
En mycket sällsynt komplett svit av affischerna i stort format från det beryktade andra kammarvalet 1928 som gått till historien som "kosackvalet", en benämning som uppkom på grund av affischernas bildspråk och text. I tidningen Social-Demokraten måndagen den 17 september 1928 stod "kosackval" i rubriken på första sidan. I dag räknas de legendariska kosackaffischerna till de mest eftersökta affischerna under hela 1900-talet i den svenska affischkonsten.
Fyra affischer signerade i trycket G W, (Gunnar Widholm). Widholm var affischkonstnär och känd illustratör till många pojkböcker. Två affischer signerade H.J. A (okänd) i trycket. Samtliga sex affischer saknar partibeteckning samt utgivare, den anonyme utgivaren var Nationella ungdomsförbundet, högerns ungdomsförbund som också använde affischtexterna i sin valagitation. Affischerna utkom även i mindre format som bilaga i den borgerliga pressen. Kapten Paul Isberg stod som officiellt ansvarig för postdistribution av affischerna i det mindre formatet som tidningsbilaga och hävdade till postverket att affischerna var sanktionerade av Allmänna valmansförbundet, högern.
Till valet 1928 utkom som brukligt var ett stort antal affischer med ett sakligt politiskt innehåll ibland illustrerade med satiriska teckningar på de politiska motståndarna, alla försedda med partibeteckningar, undantaget var kosackaffischerna som saknade partibeteckning. De egentliga kosackscenerna utspelas på fyra av affischerna (se Konstrevy Nr 1 1970) ytterligare två affischer från Bengtsons litografiska tryckeri utkom i affischserien. Den kompletta serien från Bengtssons litografiska tryckeri till valet 1928 var sex stycken. Socialdemokraten Artur Engberg skrev strax före valet en ursinnig artikel med anledning av kosackaffischerna som distribuerats som bilagor till ett stort antal borgerliga tidningar runt om i landet. Debatten om kosackaffischerna laddade innehåll fortsatte i pressen och ansågs från socialdemokratiskt håll ha påverkat valutgången. De borgerliga vann valet och Arvid Lindman, högern, bildade regering, socialdemokraterna förlorade mandat medan kommunisterna gick fram tre mandat.
Kosackaffischerna är i svensk valhistoria ett oöverträffat exempel på en exceptionell stark bildpropaganda och bör ses i ett historiskt perspektiv. En viss allmän radikalisering skedde i det socialdemokratiska partiet efter Brantings och Thorssons bortgång 1925. Inför valet 1928 gick socialdemokrater och kommunister in i en teknisk valsamverkan, där krav på en högre arvsbeskattning var en viktig valfråga för socialdemokraterna, dock inga idéer om socialisering.
I agitationen mot arbetarpartierna fick bildspråket med kosacker symbolisera den djupt historiskt liggande rysskräcken kopplad med den då drygt tioåriga utvecklingen i Sovjet efter tsardömets fall, där dock kosackerna funnits med på den vita sidan, men det var inget som en affischkonstnär kände sig bunden till vid utformningen, utan kosackerna fick stå för det våldsamma, hotfulla och konfiskatoriska röveriet. En skildring utfört med ett våldsamt temperament i brinnande färger, en överhettad affischstil närmast påminnande om rysk eller mellan europisk krigspropaganda som aldrig skådats tidigare i Sverige. "Kosackvalet" kom i sin hätskhet sakna motstycke i svensk politik och överträffar 1914 års val då främst Karl Staff, liberal, blev våldsamt attackerad främst från höger håll för att stå i tsarrysslands sold.
AFFISCH-SERIENS DEVISER:
EN VAR SOM RÖSTAR PÅ "ARBETAREPARTIET" RÖSTAR FÖR MOSKVA.. Bengtsons Lit. A-B. Sthlm 1928. Sign G.W i trycket. Bildyta ca 515x720 mm., totalyta ca 595x790 mm.
DU som röstar på "Arbetarpartiet", röstar för fackföreningstyranni, och kommunistslaveri. Bengtsons Lit. A-B. Sthlm 1928. Sign. G.W i trycket. Bildyta ca 715x520 mm., totalyta ca 790x575 mm.
DU som röstar på "ARBETAREPARTIET", röstar på beslagtagande av enskild egendom, DU blir av med dina sparade slantar !. Bengtsons Lit. A-B. Sthlm 1928. Sign. G.W i trycket. Bildyta ca 515x720 mm., totalyta ca 595x790 mm.
SVERIGES KVINNOR ! En var som röstar på "arbetarepartiet", röstar för familjebandens upplösning, barnens förvildning, och sedernas förfall. Bengtsons Lit. A-B. Sthlm 1928. Sign. G.(W) i trycket. Bildyta ca 715x520 mm., totalyta ca 790x575 mm.
DALAMÄN Edra förfäder hava en gång räddat Sverige från Kristian Tyrann. Gör om edert storverk: En var som röstar på "Arbetarepartiet" röstar på samhällets omstörtande, och bolsjevismens införande. RÄDDA FOSTERLANDET ! Bengtsons Lit. A-B. Sthlm 1928. Sign. Hj.A i trycket. Bildyta ca 715x520 mm., totalyta ca 790x590 mm.
Vad "Arbetarpartiet" utlovar: GULD och GRÖNA SKOGAR. Verkligheten: VARTHÄN KLASSHAT och AVUND leder SVENSKA FOLKET. Bengtsons Lit. A-B. Sthlm 1928. Sign. Hj.A i trycket Bildyta ca 515x720 mm., totalyta ca 590x790 mm.
Foto.
6148
2015-12-15